Тривалий час питання володіння іноземними активами для українців було в “сірій зоні” – без чітких зобов'язань та відповідальності. Проте з 2022 року податкове законодавство змінилось. Не лише юридичні, а й фізичні особи зобовʼязані повідомляти про контроль або управління часткою в іноземному бізнесі, подавати податкову звітність по КІК про діяльність та прибутки. Звіт за 2024 рік має бути поданий до 1 травня 2025 року.
Що таке КІК і кого це стосується?
Поняття контрольованої іноземної компанії (КІК) запроваджено для позначення ситуації, коли резиденти України контролюють іноземні компанії чи мають частку власності. Йдеться про:
- Пряме або опосередковане володіння 50% і більше;
- Більше 10% частки за умови, що сукупно резиденти України володіють понад 50% компанії;
- Можливість здійснювати вирішальний вплив на ухвалення рішень незалежно від формального володіння (де-факто контроль).
Це означає, що значна частина фізичних осіб, які мають іноземні компанії для ведення бізнесу, інвестицій, збереження активів, тепер потрапляють у зону обов’язкової звітності.
Які дії передбачає законодавство?
Фізична особа-резидент, яка визнається контролером КІК, зобовʼязана надати документальне підтвердження КІК та надсилати звіти разом із поданням податкової декларації. Якщо у компанії є прибуток, треба розрахувати і сплатити податок з нього. Якщо прибутку немає, надіслати лише звіт про наявність КІК та відомості про управління.
У звіті про КІК необхідно вказати:
- Назву, адресу, ОПФ, реєстраційні номери КІК, частку особи, що контролює, структуру володіння.
- Прибуток за фінзвітом. Якщо прибутку немає або є підстави для звільнення від оподаткування, це теж вказуємо.
- Дані про прибуток від постійного представництва в Україні.
- Дивіденди та виплачений прибуток.
- Кількість співробітників.
Яка відповідальність передбачена?
За невиконання законодавчих вимог Податкового кодексу України передбачено санкції. За неподання звіту про КІК доведеться сплатити штраф розміром 100 прожиткових мінімумів для працездатної особи (у 2025 році це 3028 грн). Порушення дедлайну звітності коштуватиме еквівалентно 1 прожитковому мінімуму. Неповідомлення контролюючою особою про набуття частки в іноземному підприємстві, початок здійснення управління, зміну розміру частки або втрату фактичного контролю передбачає стягнення суми в розмірі 300 прожиткових мінімумів. Зауважте, що сплата штрафів не позбавляє обовʼязку резидентів надати звіт про КІК та підтверджувальні документи.
Часто порушення термінів і правил податкового звітування повʼязане з неуважністю. Щоб не пропустити терміни подання звітності, варто слідкувати за оновленнями податкового законодавства, користуватись перевіреним програмним забезпеченням для обліку, сервісами звітності. Наприклад, автоматичні нагадування про необхідність подання звітів, сплати податків, можна налаштувати в MASTER:Бухгалтерія. Контроль за дотриманням термінів може забезпечити підтримка бухгалтерами CeDePe. Окрім консультацій з обліку, вони відслідковуються важливі дати та терміни, оформляють документацію, моніторять законодавчі зміни та надають інші бухгалтерські послуги.
Звітність по КІК для фізичних осіб – відносно нове, але важливе в Україні правило. Вчасне https://cedepe.com.ua/nashi-poslugi/подання документів, правильна підготовка документів та розуміння податкових наслідків є ключем до фінансової безпеки. І якщо самостійно тримати все під контролем складно, аутсорсинг податкової підтримки допоможе уникнути фінансових і репутаційних втрат, дотримуючись податкової прозорості.